Cami Halısı alırken nelere dikkat etmeliyiz?


Genel Kullanım alanı olan, İbadethaneler için üretilen halıların, ev, ofis, konut gibi yerlerde kullanılan ürünlerden farklı olarak mutlaka daha fazla özelliğe sahip olarak üretilmiş olması gerekmektedir.
Alın secde gören halı, iplik dokusu ile insan yüzüne temas halinde olacağından halının ipliğinin çok doğru seçilmiş olması gerekmektedir.
Dizlerin yoğun şekilde baskı gösterdiği halı yüzeyi aldığı darbelerden etkilenmemeli, deforme olmamalı, görüntüsünün keçeleşmemesi gerekmektedir.
Bunu her vakit ayakkabısız şekilde, farklı kişilerin yerleşim düzeni, değişen oturma yeri, kullanım yoğunluğundan dolayı mümkün olduğunca en hassas şekilde incelenmiş ve amacına hizmet eden materyaller kullanılarak üretilmiş olması önem arz etmektedir.
Cami Halısı kullanılacak yerlerde, diz izi yapmamasının yanı sıra, anti mikro biyel, tüy dökmez, akustik, bakteri üretmez, aşınmaz, leke tutmaz, alev almaz, tutuşmaz, koku yapmaz, yumuşak yüzeyli, ısı yalıtımı, anti statik, anti bakteriyel, ses yalıtımı, antialerjik, darbe emici tampon keçe halı altı takviyesi ile birlikte uygulama yapılmış olması gerekenlerdir.


Cami Halısı Koku Yapmaz özellik taşımalıdır
Alacağınız halının ipliğini özellikle koku yapmaz olduğundan emin olmalısınız.


Cami Halısı Tüy Dökmez, Hav Çıkarmayan yapıya sahip olmalıdır.
Kullanılacak İplik türü gereği tüy dökebilir, hav çıkarabilir, döşenmesini istediğiniz halının yüzeyini sıyırdığınızda tüy çıkmadığından sipariş öncesi emin olmanızı öneririz.


Cami Halısı Leke tutmaz olmalıdır
Leke tutmaz lık genel olarak temizlenebilir, kir, toz, lekenin halının özüne işlememesi olarak düşünmeli ve aldığınız halıdaki ipliğin türünün teknik olarak leke tutmaz özellikte olanını özellikle istemelisiniz.


Cami Halısı Kullanılan yerde mukavemetli ve dirençli olmalıdır
Halıda kullanılan iplik ince tellerinin önce flementler halinde tel tel, birleştirilmesi sonrasında toplu olarak birbirine sarılması yöntemi ile yay gibi esneyen, belirli bir miktar baskıya maruz kaldığında çöken ancak baskı ortadan kalkınca kendi hacmine tekrar kavuşan, aşınmayan dirençte üretilmiş iplikten dokunması son derece önemlidir.


Cami Halısı Yalıtım yapar özellik taşımalıdır
40 desibel ses yalıtımı yapar, dışardaki ses içeriye girmez, içerdeki sesi 40 desibele kadar önler, içerde kazanılmış ısının kayıp olmaması içinde büyük bir enerji tasarrufu sağlar.


Cami Halısı elektriklenme yapmamalıdır.
Alacağınız halı mekânda bulunan insanlar, cemaat üzerinde statik elektrik yapmaz ve yalıtım görevi görerek, elektrik akımından korur.


Cami Halısı Güve ve Bakteri Barındırmaz olmalıdır.
Cami Halısı güve, bakteri gibi istenmeyen canlıları içerisinde yaşamayacak teknik hammadde ile üretilmiş olmasına dikkat etmenizi öneririz.